• PROFILE
  • RACETRACK
  • STUD
  • STATS
  • SIRELINE
  • PEDIGREE

STRADA: Bay 2002, Danehill (USA)-Shindig (NZ)

DANEHILL (USA) Danzig Northern Dancer by Nearctic
Pas de Nom by Admiral's Voyage
Razyana His Majesty by Ribot
Spring Adieu by Buckpasser
SHINDIG Straight Strike Mr Prospector by Raise a Native
Bend Not by Never Bend
Saving Pevero by Busted
Chubb by Faux Tirage

 

AT 3-YEARS

WON AJC Eskimo Prince H.-LR (1100m beating Media and Albaicin), STC Schweppes Agrum Maiden H. (1100m), P&N Beverages H. (1100m); 4th AJC Galaxy H.-Gr.1 (1100m)

AT 4-YEARS

WON NSW Tatt's RC Carrington S.-LR (1100m beating Keltic Flash and Uber).

Entered stud in Aust. in 2007. Sire of 225 progeny to race, 138 winners (61.0%), earnings of over $10 million, 6 stakes winners, 4 stakes placegetters, inc:-


HIOCTDANE (09g, Octagonal, Bluebird). 8 wins from 1600m to 2050m to 2015-16, A$383,750, SAJC Chairman's S., Gr.3, Hill Smith S., L, Mill Park Stud H., Adelaide Expo Hire H., Moet & Chandon H., Irish Race Day H., 2d South Australian Derby,Gr.1, SAJC Sportingbet H., Guy Sebastian H., Schweppes H., 3d SAJC Hughes Chauffeured Limousines H., Jansz H., Tattsbet H., 4th SAJC Port Adelaide Guineas, L.

LUCKY AND WEALTHY (08g, Zabeel, Major Sport). 13 wins from 1100m to 1800m to 2014-15, Macau Derby, L, Macau Gold Cup, L, Macau Sprint Trophy, L, Macau Lisboa Juvenile, L, 4YO Prelude, L, Avondale H., Bochum H., 2d Macau Gold Cup, L, Macau Guineas, L, Macau Lisboa Challenge, L, Spring Trophy, L, Lisboa Prelude, L, Agra H., 3d Macau Race Horse Owners Association Cup, Macau New Year Trophy H., Ballinrobe H., 4th Macau Gold Cup, L, Macau Directors' Cup, L, Autumn Trophy,L.

SETTLE STRADA (08g, Thunder Gulch, Bletchingly). 9 wins to 1400m, A$408,150, WATC Beaufine S., L, HG Bolton Sprint H., L, Belmont Newmarket H., L, Goodwood Sprint H., L, Westspeed 3YO H.-twice, Westspeed H., Schweppes H., 2d WATC Farnley S., L, St Vincent de Paul Society H., Crown Perth Sprint H., Liquor Barons H., Westspeed 3YO H., 3d WATC Westspeed H., Westspeed 3YO H., 4th WATC Goodwood Sprint H., L.

MISTER JOHN (09g, Weasel Clause, Orient Way). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$137,200, Tasmanian Guineas, L, TRC Clarence Cup, TTC PFD Foodservices Trophy, Aceland 2YO H., 3d TTC Tattsbet.com S., L, Jackson Motor Company Cup, Coates Hire Autumn 3YO Classic, VRC Chanteclair H.

GOLD BROKER (09g, Pricelessly, Don't Say Halo). 5 wins from 1800m to 2200m to 2015-16, A$222,850, WATC Melvista S., L, Esperance Cup, 2d WATC Westspeed Stayers' Bonus H., Geraldton Cup, 3d WATC Westspeed Stayers' Bonus H., LD Total H., Esperance Cup, Narrogin Cup, 4th Western Australian Derby, Gr.2.

CHARM'S HONOUR (08f, Bletcharm, Cardell). 4 wins-3 at 2-to 1200m, A$133,250, BRC Mode P., L, 2d ATC Keith Mackay H., L, 3d ATC Sky Farewells Randwick H., De Bortoli Wines H., 4th ATC Eskimo Prince H., L.

Formidable (09f, Spartacus, Kingston Jamaica). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, A$161,000, VRC Better Beyond 2YO P., Go Green H., 2d MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Chairman's S., L, MVRC Sportingbet Best Tote Plus H.

Stradon (08g, Secret Savings, Salieri). 2 wins at 1050m, 1200m, A$110,150, BRC Racing Retro H., Carlton Draught H., 2d BRC Racing Retro P., Mittys H., 3d BRC Queensland Guineas, Gr.2, Qld Tatt's RC Hardy Brothers Jewellers H., BRC Patinack Farm P., Bundaberg Rum H., Greenslopes Private Hospital H., Skyracing.tv H., Tom Hourigan's 30th Birthday H.

St Blackberry - Luenyat Blackberry (Mac.) (08g, Zeditave, Thorn Dance). 7 wins from 1350m to 1950m to 2014-15, 2d Macau Derby, L, Macau Sand Specialist S., L, 3d Macau Gold Cup, L, Macau Hull H., 4th Macau Lisboa Challenge, L.

Sweet Kiss (10f, Clang, Tolomeo). 4 wins-1 at 2-to 1400m, A$191,110, ATC Ibis Milano Dinner Specials H., TAB Place Multi H., Happy 60th Paul Bignell H., 2d ATC TAB More Than Winning H., Instagram H., Tab.com.au 2YO H., Canterbury Park 2YO H., 3d ATC Inglis Nursery S., L, Well Done 4tracks4kids H., More Than Ready at Vinery H., Australian Turf Club 2YO H., Australian Turf Club H., 4th ATC Inglis 2YO Classic, L, Widden S., L.


Filjon (08g, Green Desert, Diesis). Winner at 2, TTC Mal Gerrard 2YO H.

Grande Punto (10g, Fasliyev, Damascus). 6 wins at 1200m, 1300m to 2015-16, A$251,700, ATC TAB Place Multi H., Pacific Boating H., Tab.com.au H., 2d ATC TAB Place Multi H., Weathertex H., Hawkesbury RC PFD Food Services H., 3d ATC Get Well Glenn H., Schweppes H.

Under the Leaner (09g, Danehill Dancer, Zeditave). 6 wins-2 at 2-from 1100m to 1650m, A$151,150, MRC Spinal Cord Injury Network Christmas Cup, 2d MRC Carpet Call H., Ipswich TC Optus H., 3d VRC Ken Cox 2YO H., MRC Catanach's Jewellers 2YO H., MVRC LF Signs Inglis Bonus H., SCTC Hahn Super Dry P.

Salote (08f, Integra, Twig Moss). 6 wins to 1550m, A$103,750, ATC TAB Quaddie H., 3d ATC Environbank Walk 4 Nathan H.

Stradam (10f, Yamanin Vital, Tattenham). 4 wins from 1000m to 1600m to 2015-16, A$92,375, BRC Channel 7 P., 2d BRC Canadian Club H., GCTC Assured Management H., Ipswich TC Labour Day Free Entry H., SCTC Patchwork Shiraz H., 3d BRC Hamilton Hotels 150th Birthday H., Ipswich TC Articulate Framing H.

Strada's Diamond (09f, Langfuhr, Covetous). 4 wins to 1400m, ATC Co-Wyn Building Group H., 3d ATC Gosford Memberships 2YO H.

Free the Wind (09g, Amen Brother, Millionaire). 4 wins from 1250m to 1950m to 2015-16, A$107,520, SAJC One Toyota H., Tapestry Wines H., Mac Drink Driving? H., 2d SAJC Campolina Stud H., James Boag's Premium H., Zerella Fresh H., 3d SAJC Morphettville Equine Clinic H., City of Marion H., Melbourne Cup Live Racing H., Peter Elberg Funerals H.

Painte (11g, Volksraad, Crested Wave). 3 wins to 1400m to 2015-16, A$191,805, ATC Cellarbrations H., Bowermans Furniture H., TAB Rewards H., 2d ATC Pacific Boating H., McGrath Estate Agents P., Hyland Race Colours H., Tab.com.au H., 3d ATC Bowermans Furniture H., TAB Rewards H., TAB More Than Winning H.

Strait Shot (08c, El Moxie, Blessington). 3 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m, TRC Betfair H., Rogerson & Birch Surveyors H., Alfa 2YO P., 2d TTC Thetote.com.au 2YO H., Tasmanian Bakeries H.

Socarada (08f, Kreisler, Brigand). 3 wins at 1000m, 1200m, BRC Lyndhurst Stud H.

Dukes Bar - Let Me Do (H.K.) (10g, Fuji Kiseki, Palace Music). 2 wins at 1200m, 1400m to 2014-15, SAJC Dominant P., HKJC Tai Po H., 2d HKJC Mr Award H., 3d HKJC Tolo Harbour H., Sports Road H.

Sir Joey (10g, Weasel Clause, Orient Way). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1400m, TTC Launceston Mitsubishi H., TRC Hetty Johnston 2YO P., 2d TTC Boris Thornton H., 3d TRC Hobart Football Club Autumn 2YO P., TTC Premium Events Catering H., Audi Centre Launceston H., British Hotel H.

Winfull Patrol (09g, O'Reilly, Lake Coniston). 2 wins at 1000m, 1200m, HK$2,955,575, HKJC Sa Po H., ATV Miss Asia Pageant H., 2d HKJC Cheung Sha H., Suffolk H., Shelley H., Hoi Ha H., Eagle's Nest H., 3d HKJC Serving the Community H., Asia H., Manawatu Racing Club Challenge Trophy H., Beas River Country Club H.

Sunny Pearl (08g, Bin Ajwaad, Tights). 2 wins at 1400m, HK$2,303,000, HKJC Crest H., Omega H., 2d HKJC Silvermine Bay H., Shek Lei H., Friendship Bridge H., Sports for Hope H., Pak Sha O H., 3d HKJC Middle H., Robin's Nest H.

Vector Change (11g, Beautiful Crown, Majestic Light). Winner at 2, Otago RC More FM 2YO H., 4th CJC Champagne S., L.

G'Day Kitty (09f, Marju, Palace Music). Winner at 1550m, ATC Mossman at Vinery P.

Winged Warrior (09g, Fasliyev, Last Tycoon). 10 wins to 1200m to 2015-16, A$97,450, Rockhampton JC Mel Slade KNM Insurance H., Callaghan Park Functions & Event H., Callaghan Park Functions, City Printing Works H., 2d Rockhampton JC J P & D A Jenkins Pty Ltd, 3d BRC Fire Boar H., Jim Beam H., Rockhampton JC Bacardi Rum P.

Strada Lodge (08g, Grand Lodge, Bletchingly). 7 wins from 1200m to 1600m to 2015-16, A$131,015, 2d ATC Royal Randwick TV on Youtube H.

Slick Speed (09g, Kaaptive Edition, Habitat). 5 wins to 1200m to 2015-16, A$109,615, 2d ATC Vili's Pies H., 3d ATC Galaxy Motel P., Australian Turf Club P.

Chilli Beach (09f, Jetball, L'Irresponsable). 4 wins at 1000m, 1400m to 2015-16, 2d Ipswich TC Channel 7 H.

BY CROP (as of 01/08/16)
Crop Foals Rnrs Wnrs Wins SW SWs A$
08/09 86 65 43 150 3 10 4,109,579
09/10 59 53 39 112 3 4 3,295,828
10/11 65 54 36 102 0 0 2,022,846
11/12 59 39 15 23 0 0 538,798
12/13 12 7 3 4 0 0 57,455
13/14 31 6 1 1 0 0 25,432
Totals 313 225 138 402 6 14 10,049,938
 
BY AGE (as of 01/08/16)
Age Rnrs Wnrs Plcd Wins SW SWs Ave Earnings A$
2 81 15 5 20 0 0 7,089
3 185 79 23 114 5 6 14,822
4 178 99 22 268 2 8 37,830
 
BY GENDER (as of 01/08/16)
Gender Rnrs Wnrs Plcd Wins SW SWs Ave Earnings A$
Colts 123 76 15 251 5 13 59,828
Fillies 102 62 12 151 1 1 26,384
 

By DANEHILL Top of The 1989 European 3YO Classification (1000m - 1300m). 4 wins-1 at 2-at 6f, 7f, £175,923, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Royal Ascot Cork & Orrery S., Gr.3, Newmarket European Free H., L, York Moorestyle Convivial S., 3d Newmarket July Cup, Gr.1, The Two Thousand Guineas, Gr.1, 4th Irish Two Thousand Guineas, Gr.1. He entered stud in Ire. in 1990. He entered stud in Aust. in 1990. Champion Aust. Sire 9 times. Champion GB/Ire. Sire 4 times. Champion French Sire 3 times. Champion GB/Ire. Sire of 2YOs 6 times. Champion Aust. Sire of 2YOs 6 times. Champion Aust. Broodmare Sire 6 times. Champion French & USA Broodmare sire in 2011. Sire of 2080 progeny to race, 1622 winners (77.0%), earnings of over $470 million, 347 stakes winners, 235 stakes placegetters, inc:-


DANEWIN (91c, My Swanee, Pieces of Eight). 13 wins-3 at 2-from 1200m to 2000m, A$2,031,636, STC Rosehill Guineas, Gr.1, BATC Doomben Cup, Gr.1, AJC Spring Champion S., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, VATC Caulfield S., Gr.1, AJC Hobartville S., Gr.2, Royal Sovereign S., Gr.3, STC Frederick Clissold H., Gr.3, GCTC AD Hollindale Cup, Gr.3, AJC Dulcify H., L, Fernhill H., L, Woolaway Woolshed 2YO H., STC Jandson Homes 2YO H., 2d Victoria Derby, Gr.1, Australian Derby, Gr.1, AJC Epsom H., Gr.1, Queen Elizabeth S., Gr.1, George Main S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.2, Orange North Probus Club H., 3d STC Canterbury Guineas, Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, 4th STC Peter Pan S., Gr.2.

ELVSTROEM (00c, Marscay, Zamazaan). 10 wins-1 at 2-from 1300m to 2500m, £49,950, €68,560, A$3,916,600, 4,416,000Dhs, MRC Caulfield Cup, Gr.1, Nad al Sheba Dubai Duty Free S., Gr.1, Victoria Derby, Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, VRC Turnbull S., Gr.2, MRC St George S., Gr.2, Autumn Classic, Gr.2, Guineas Prelude, Gr.3, 2d Longchamp Prix d'Ispahan, Gr.1, VRC Craiglee S., Gr.2, MVRC AAMI Vase, Gr.2, VRC Baguette H., 3d VRC Australian Cup, Gr.1, York Prince of Wales's S., Gr.1, STC Rosehill Guineas, Gr.1, VRC Debonair S., Gr.3, MRC Bletchingly S., Gr.3, 4th VRC Melbourne Cup, Gr.1, Australian Cup, Gr.1, Grand Prix de Saint-Cloud, Gr.1, Newbury Lockinge S., Gr.1.

DARCI BRAHMA (02c, Zabeel, Vice Regal). 10 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, NZ$706,500, A$482,475, WRC Telegraph H., Gr.1, New Zealand Two Thousand Guineas, Gr.1, Waikato Draught Sprint, Gr.1, QTC TJ Smith Classic, Gr.1, Otaki Maori RC WFA S., Gr.1, Hawke's Bay Guineas, Gr.2, Wellington Guineas, Gr.2, Matamata RC Slipper S., L, Avondale JC Mondiale Freight 2YO H., Waikato RC Hinuera Lodge Juvenile H., 2d VRC Australian Guineas, Gr.1, ARC Ellerslie Sires' Produce S., Gr.1, Waikato Draught Sprint, Gr.1, Hawke's Bay Mudgway Partsworld S., Gr.1, Stoney Bridge S., Gr.1, 4th QTC Sires' Produce S., Gr.1, STC Phar Lap S., Gr.2.

DANE RIPPER (93f, Sovereign Red, Shifnal). Top filly on The 1997-98 & 1998-99 Australasian 4YO+ Classifications. Second top filly on The 1996-97 Australasian 3YO Classification.12 wins-3 at 2-from 1000m to 2050m, A$3,151,833, MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC Australian Cup, Gr.1, QTC Stradbroke H., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Memsie S., Gr.2, St George S., Gr.2, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.3, Illawarra 2YO Classic, Gr.3, AJC PJ Bell H., L, STC Domain H., AJC Grey Affair 2YO H., Ruling Ways 2YO H., 2d STC Sheraco P., Jan's Beau H., 3d AJC Challenge S., Gr.2, STC Sweet Embrace S., Gr.3, AJC James HB Carr S., L, STC Civic H., L, BTC Conrad International Hotel H., STC Research P.H., 4th AJC Expressway S., Gr.2, Kindergarten S., L.

REDOUTE'S CHOICE (96c, Canny Lad, Nijinsky). 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, VATC Caulfield Guineas, Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2.

HA HA (98f, Crown Jester, Without Fear). 8 wins-3 at 2-from 1100m to 1600m, A$2,989,465, STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Flight S., Gr.1, Apollo S., Gr.2, Silver Shadow S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, Sweet Embrace S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy (R), L, STC Independent Locksmiths 2YO H., 2d VATC Thousand Guineas, Gr.1, STC Silver Slipper S., Gr.2, AJC Kindergarten S., Gr.3, STC Magic Millions Carnival 2YO H., 3d AJC Sires' Produce S., Gr.1, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.3, STC Better Choice Home Loans Welter H., 4th STC Missile S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S. (R), L.

FASTNET ROCK (01c, Royal Academy, Marauding). 6 wins to 1200m, A$1,724,100, VRC Lightning S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Up and Coming S., Gr.2, VRC Lexus Classic S., Gr.2, Rory's Jester P., Gr.3, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.3, 2d VRC Newmarket H., Gr.1, AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.2, STC Pago Pago S., Gr.2, MRC Guineas Prelude, Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, Crusoe's Fijian Retreat 2YO H., 3d AJC Sires' Produce S., Gr.1, VRC Poseidon S., L, 4th STC Golden Slipper S., Gr.1, Silver Slipper S., Gr.2.

EXCEED AND EXCEL (00c, Lomond, Watch Your Step). 7 wins-2 at 2-to 1400m, A$1,282,375, VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Invitation S., Gr.1, 1400m-in track record time, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, Up and Coming S., Gr.2, STC Todman Slipper Trial S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.3, STC West Tigers 2YO H., 2d Canberra RC Black Opal S., Gr.3.

MERLENE (93f, Luskin Star, Bold Aussie). 5 wins at 2, A$1,561,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Sires' Produce S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3, Gwyn Nursery S., L, 4th VRC Ottawa S., L.

DANENDRI (93f, Storm Bird, Comeram). 5 wins-1 at 2-from 1000m to 2400m, A$1,100,560, AJC Australian Oaks, Gr.1, STC Ansett Australia S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, AJC Commissionaire H., City Tatt's RC George Negus 2YO H., 2d Australian Derby, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, AJC Fernhill H., L, Geelong RC Oaks Trial S., L, 3d AJC Wiggle H., L, 4th AJC Flight S., Gr.1, VATC Underwood S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2.

ECHELON (02f, Polar Falcon, Exclusive Native). 9 wins-1 at 2-from 6f to 9f, £288,285, €181,724, Leopardstown Matron S., Gr.1, Goodwood Celebration Mile, Gr.2, Epsom Princess Elizabeth S., Gr.3-twice, Newmarket Dahlia S., Gr.3, Lingfield Chartwell S., Gr.3, Newbury Valiant S., L, Newmarket October S., L, McKeever St Lawrence 2YO S., 2d Royal Ascot Windsor Forest S., Gr.2, Sandown Distaff S., L, 3d Newmarket Sun Chariot S., Gr.1, Newbury Fred Darling S., Gr.3, Haydock Cecil Frail S., L, 4th Sandown Atalanta S., L.

LUCKY OWNERS (99c, Kaapstad, Day is Done). 8 wins from 1400m to 2000m, HK$23,718,900, Mercedes-Benz Hong Kong Derby, HK-1, Hong Kong Mile, Gr.1, HKJC International Mile Trial H., HK-2, Fukushima H., Fashion H., Lok Fu H., Connaught H., Ho Pui H., 2d Mercedes-Benz Hong Kong Classic Mile, HK-1, HKJC Sha Tin Silver Jubilee Cup H., Yan Oi Tong Cup H., Kowloon Cricket Club Challenge Cup.

CATBIRD (96c, Marscay, Hotfoot). 5 wins at 2, A$1,755,670, STC Golden Slipper S., Gr.1, ACT RC Black Opal S., Gr.3, AJC Korean Tourism 2YO H., Courtyard Hotels & Resort 2YO H., ACT RC Black Opal Preview.

MR MURPHY (97g, Marscay, Showdown). Joint third on The 2000-01 Australasian 3YO Classification (sprint).11 wins from 1000m to 1650m, A$1,500,250, VRC Australian Guineas, Gr.1, VATC Futurity S., Gr.1, Eat Well Live Well Cup, Gr.1, MVRC Alister Clark S., Gr.2, VRC Chester Manifold S., L, Pontormo H., Scalzo Food Industries H., MVRC Wellington Racing Club Trophy H., VATC GH Davey H., 2d VRC Blamey S., Gr.2, VATC Zeditave S., L, VRC Chester H., Leonard H., MRC Century H., Ian Miller H., Arthur Phillip H., Scobie Breasley H., Anniversary Vase, Members Raceday at Classic Caulfield H., VRC Australasia Winter Championship Heat 2, BTC Courier-Mail H., BMW H., 3d MRC Carlton Draught H., 4th MRC TS Carlyon Cup, Gr.3.

FLYING SPUR (92c, Mr. Prospector, Sir Ivor). Second on The 1994-95 Australasian 2YO Classification.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, A$2,051,090, STC Golden Slipper S., Gr.1, Australian Guineas, Gr.1, AJC All-Aged S., Gr.1, STC Peter Pan S., Gr.2, VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3, Street Cafe 2YO H., 2d VATC Blue Diamond S., Gr.1, Futurity S., Gr.1, STC Hill S., Gr.2, AJC Up and Coming S., Gr.3, VATC Zeditave S., L, Rancher H., L, 3d VRC Sires' Produce S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1.

ZIPPING (01g, Grand Lodge, Law Society). Joint second on 2008-09 Australasian 4YO+ Classification (intermediate).16 wins-1 at 2-from 1300m to 2500m to 2010-11, A$4,531,195, VRC Australian Cup, Gr.1, Turnbull S., Gr.1, MRC Sandown Classic, Gr.2-4 times, MVRC Moonee Valley Gold Cup, Gr.2, VRC HKJC Melbourne Cup Day P., L, MRC Naturalism S., L, VRC Stevie Nicks Welter P., MVRC Ron Davis Carpets H., SAJC Walker Corporation & Daycorp Cup H., MRC Beau Gem H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1-twice, MRC Mick Bolch H., 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC Turnbull S., Gr.1, LKS Mackinnon S., Gr.1, Craiglee S., Gr.2-twice, MRC All Shot H., QTC Darley Group H., 4th VRC Melbourne Cup, Gr.1-3 times, Chubb S., L.

ARENA (95c, Tawfiq, Oncidium). Joint second top colt on The 1998-99 Australasian 3YO Classification.6 wins from 1200m to 2500m, A$2,256,638, Victoria Derby, Gr.1, STC Canterbury Guineas, Gr.1, AJC Hobartville S., Gr.2, STC Gloaming S., Gr.2, Hill S., Gr.2, 2d VRC Australian Cup, Gr.1, STC Mercedes Classic, Gr.1, Australian Derby, Gr.1, STC Ranvet S., Gr.1, AJC Craven P., Gr.3, 3d STC Mercedes Classic, Gr.1, Rosehill Guineas, Gr.1, AJC Spring Champion S., Gr.1, Royal Sovereign S., Gr.2, STC Pago Pago S., Gr.2, VATC St George S., Gr.2, STC Skyline S., Gr.3, VATC Norman Robinson S., Gr.3, 4th AJC Sydney Cup, Gr.1, Champagne S., Gr.1, Warwick S., Gr.2, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, STC Hill S., Gr.2.

NOTHIN' LEICA DANE (92c, Sir Tristram, Pretendre). Second on The 1995-96 Australasian 3YO Classification.6 wins from 1400m to 2500m, £8,979, A$1,744,350, Victoria Derby, Gr.1, AJC Spring Champion S., Gr.1, Hobartville S., Gr.2, Dulcify H., L, VATC Norman Robinson S., L, AJC Mulgoa H., 2d VRC Melbourne Cup, Gr.1, AJC Metropolitan H., Gr.1, Sydney Cup, Gr.1, STC Hill S., Gr.2, Longchamp Prix Foy, Gr.3, 3d STC Rosehill Guineas, Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., L, 4th Australian Derby, Gr.1, AJC Warwick S., Gr.2, VATC St George S., Gr.2.

DASHING EAGLE (93f, Luskin Star, Kashmir). Joint third top filly on The 1996-97 Australasian 3YO Classification.6 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$503,600, VATC One Thousand Guineas, Gr.1, AJC Flight S., Gr.1, Surround S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.3, STC Millie Fox Quality P.H., AJC Murray Rose 2YO H., 2d STC Tea Rose S., Gr.2, Magic Night S., Gr.2, 3d STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, 4th STC Premiere S., Gr.2, SAJC Swettenham Stud S., Gr.3.

MAGICAL MISS (98f, Spectacular Bid, Bold Forbes). Joint third top filly on the 2001-02 Australasian 3YO Classification.4 wins-1 at 2-from 1300m to 2500m, A$1,039,750, VRC Oaks, Gr.1, VATC Thousand Guineas, Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, AJC Maloneys Hotel & Bar Ace 2YO H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, MVRC John F Feehan S., Gr.2, AJC Cabra-Vale Diggers Cricket Club 2YO H., 3d AJC Honda Accord 2YO P.H., 4th VRC Edward Manifold S., Gr.2, VATC HDF McNeil S., Gr.3.

DANEHILL DANCER (93c, Sharpen Up, Caro). Third on The 1995 European 2YO Classification.4 wins-3 at 2-at 6f, 7f, £208,783, Curragh National S., Gr.1, Leopardstown Phoenix S., Gr.1, Newbury Greenham S., Gr.3, Newmarket NGK Spark Plugs 2YO S., 2d Newmarket Dewhurst S., Gr.1, 3d Deauville Prix Maurice de Gheest, Gr.1.

SPARTACUS (00c, Ogygian, Nijinsky). Second on The 2002 Italian 2YO Free H.3 wins at 2, €383,071, Curragh Phoenix S., Gr.1, Milan Gran Criterium, Gr.1, 2d Curragh Anglesey S., Gr.3.

DRESS TO THRILL (99f, Affirmed, Speak John). 7 wins-1 at 2-from 7f to 9f, £118,750, US$487,780, €136,503, Hollywood Matriarch S., Gr.1, Newmarket Sun Chariot S., Gr.2, Leopardstown Desmond S., Gr.3, Matron S., Gr.3, Colonial All Along S., Gr.3, Curragh Tyros S., L, Leopardstown Brownstown Stud S., L, 2d Curragh Moyglare Stud S., Gr.1, 4th Belmont Flower Bowl S., Gr.1.

PUNCTILIOUS (01f, Roberto, Nijinsky). 6 wins-2 at 2-from 7f to 1½m, £357,533, US$150,400, €88,617, Yorkshire Oaks, Gr.1, Royal Ascot Ribblesdale S., Gr.2, York Musidora S., Gr.3, Newbury Chalice S., L, 2d Irish Oaks, Gr.1, Woodbine EP Taylor S., Gr.1, 3d The Oaks, Gr.1, Ascot Fillies Mile, Gr.1, 4th Yorkshire Oaks, Gr.1, Doncaster Park Hill S., Gr.2.

AQUA D'AMORE (01f, Irish River, Tap on Wood). Joint second filly on the 2006-07 Australasian 4YO+ Classification.9 wins-1 at 2-from 1200m to 2400m, A$1,936,850, MRC Futurity S., Gr.1, AJC Villiers S., Gr.2, Summer Cup, Gr.3, MRC Eclipse S., Gr.3, AJC Abbeville H., STC Hyland Race Colours H., Platamonas H., 2d MRC Caulfield Cup, Gr.1, AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, MRC Northwood Plume S., L, AJC Smith & Nephew Oxinium H., 3d VRC Turnbull S., Gr.1, LKS Mackinnon S., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, VRC Matriarch S., Gr.2, City Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, MRC St George S., Gr.2, BTC Classic, Gr.3, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC Australian Cup, Gr.1, AJC Doncaster H., Gr.1, BTC Rough Habit P., L.

PLATINUM SCISSORS (99c, Canny Lad, Nijinsky). 5 wins from 1400m to 2000m, A$982,800, AJC Spring Champion S., Gr.1, MRC Norman Robinson S., Gr.2, GCTC AD Hollindale S., Gr.2, Newcastle JC Newmarket H., L, AJC Eastlakes H., 2d BTC Doomben Cup, Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2-twice, STC Gloaming S., Gr.2, Tulloch S., Gr.2, Hill S., Gr.2, BTC Labour Day Cup, Gr.3, 4th AJC George Main S., Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, QTC PJ O'Shea S., Gr.2, STC Phar Lap S., Gr.2.

DANELAGH (95f, Semipalatinsk, Rascolnik). Second top filly on The 1997-98 Australasian 2YO Classification.4 wins-2 at 2-to 1400m, A$887,400, VATC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Shamrock Travel H., L, MVRC William Crockett S., L, VATC Tranquil Star S., L, 2d VATC One Thousand Guineas, Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, VATC Gwyn Nursery S., L, 3d MVRC AAMI Vase, Gr.2, 4th MVRC Anthea Crawford S., Gr.2, VRC Vanity S., L, VATC Schweppes Cup, L.

DANZERO (91c, Kaoru Star, Idomeneo). Second on The 1993-94 Australasian 2YO Classification.4 wins-3 at 2-to 1200m, A$1,350,900, STC Golden Slipper S., Gr.1, VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3, VRC Maribyrnong Trial S., L, VATC HDF McNeil S., L, 2d AJC Sires' Produce S., Gr.1, 3d STC Todman Slipper Trial S., Gr.2, MVRC CS Hayes S., Gr.3.

DANASINGA (91c, Ahonoora, Princely Gift). Third on the 1995-96 Australasian 4YO+ Classification (1000m-1400m).6 wins from 1000m to 1600m, A$1,135,550, QTC Stradbroke H., Gr.1, STC Darby Munro S., L, VATC Schweppes Cup, L, Sandown Park UK S., L, Bond H., MVRC Toy Factory H., 2d AJC Doncaster H., Gr.1, BATC Doomben Cup, Gr.1, QTC Grand Prix S., Gr.2, BATC Courier-Mail Classic S., L, VATC New Gleam H., 3d MVRC Shaftesbury Avenue H., 4th AJC Queen Elizabeth S., Gr.1.

AL MAHER (01c, Don't Say Halo, Nijinsky). 5 wins-2 at 2-from 1200m to 1800m, A$1,168,300, VRC Australian Guineas, Gr.1, STC Gloaming S., Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, AJC Clipsal 2YO P., 2d STC Phar Lap S., Gr.2, Tooheys New 3YO Golden Rose, 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, 4th AJC Spring Champion S., Gr.1.

ARLINGTON ROAD (98g, Vain, Seventh Hussar). 5 wins-1 at 2-from 1100m to 2000m, A$656,710, AJC All Aged S., Gr.1, STC Phar Lap S., Gr.2, AJC Frank Packer P., Gr.3, Reading 2YO H., MVRC Membership Special Offer H., 2d AJC Epona S., L, NSW Tatt's RC Tattersall's Club Cup, L, AJC Silver Sharpe H., 3d QTC Grand Prix S., Gr.2, STC Frank Underwood Cup, L, Moet & Chandon S., L, VATC Beau Sovereign H., 4th AJC Villiers S., Gr.2.

EMERALD DREAM (96f, Sackford, My Swanee). 7 wins from 1200m to 2000m, NZ$209,275, A$7,000, Waikato RC International S., Gr.1, BOP RC Thames Valley S., Gr.3, ARC Great Northern Challenge S., L, Lindauer H., Ellerslie Function Centre H., Counties RC IRT Bas H., 2d ARC New Zealand S., Gr.1, Hawke's Bay Guineas, Gr.3, Waikato RC Gasmate S., Gr.3, Guineas Trial, ARC Sunday Star-Times Fashions in the Field H., Dunstan Stayers Championship Qualifier, Prized H., 3d ARC Lion Red Calendar H., Lion Red Hotel Challenge H., BOP RC Fahys Motor Inn and Cobb & Co H., Viking Distributors H.

CAMARENA (95f, Marscay, Lunchtime). 9 wins-1 at 2-from 1050m to 2400m, A$938,610, Queensland Derby, Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 2d AJC Flight S., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, VATC Eat Well Live Well Cup, Gr.1, GCTC AD Hollindale S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.3, Qld Tatt's RC Tattersall's Cup, Gr.3, QTC Reckless H., L, 3d AJC Australian Oaks, Gr.1, STC Ansett Australia S., Gr.1, QTC Grand Prix S., Gr.2, Sir Byrne Hart S., Gr.2, 4th ACT RC Black Opal S., Gr.2.

His sire sons include Danehill Dancer (137 SW), Redoute's Choice (89 SW), Flying Spur (85 SW), Rock of Gibraltar (73 SW), Exceed and Excel (49 SW), Commands (47 SW), Danzero (38 SW), Tiger Hill (37 SW), Fastnet Rock (32 SW), Danasinga (31 SW), Danewin (28 SW), Desert King (26 SW), Catbird (25 SW), Blackfriars (21 SW), Keeper (21 SW), Lion Hunter (17 SW), Al Maher (14 SW), Danske (12 SW), Arena (9 SW), Catcher in the Rye (9 SW), Nothin' Leica Dane (8 SW), Mozart (8 SW), Clodovil (7 SW), Dane Shadow (6 SW), Spartacus (6 SW), Viking Ruler (6 SW), Elvstroem (6 SW), Akhadan (6 SW), Ladoni (6 SW), Shovhog, Love a Dane, Honours List, Royal Dragon, Restructure, Lucky Owners, Hidden Dragon, Danzighill, Johan Cruyff, Monolith, Cullen, Dante's Fury, Danetime, Dangerous, D'Cash, Fanatic Dane, Kempinsky, Pupil, Lord Dane, King of Danes, Indian Danehill, Magic of Sydney, Danroad, Pythios, Dansili, Floral Dynamite, Strike Out, Danachenka, Zorro's Lad, Oarsman, Springsteen, Bearcat, Big Jesse, Maximum Appeal, Shinzig, Garrison Savannah, Balestrini, Dantesque, Untouchable, Chosen Light, Air Eminem, Danbird, Dantibes, Danish Harmony, Forensic Evidence, Sotabrasciet, Haayil, Court of Jewels, Nil, Dane Supreme, West Point, Sedaka, Way West, North Light, etc.

Dam

SHINDIG, by Straight Strike. 8 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, $446,290, STC Coolmore Classic, Gr.1, 1500m-in track record time, Triscay S., L, AJC Burke & Wills H., VRC Moet & Chandon H., STC Magic Flute H., AJC St Aubins 2YO H., Forty Thousand H., 2d AJC Wiggle H., L, STC Joanne Series Final H., 3d AJC Emancipation S., Gr.3, Wiggle H., L, STC Dahlia H., AJC PH Osborne 2YO H., NSW Tatt's RC DD Glasgow H., 4th BTC Chairman's H., Gr.3, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3. Half-sister to COBBORA, BUSH HONEY, INTEREST ONLY, Mrs. Tendulkar. Dam of seven foals, all winners, inc:-

SHINZIG (c. by Danehill). 5 wins to 1400m, $658,128, MRC CF Orr S., Gr.1, Schweppervescence Cup, Gr.3, AJC Royal Supplier H., STC Children's Hospital H., Waikato RC Responsive Maintenance H., 2d Waikato Draught Sprint, Gr.1, MRC Eclipse S., Gr.3, AJC Scotty Gale's MND Memorial H., 3d VRC Emirates S., Gr.1, Hawke's Bay Mudgway Partsworld S., Gr.1, Otaki Maori RC WFA S., Gr.1, SAJC Durbridge S., L, MRC The Age H., 4th WRC Thorndon Mile, Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, STC Ajax S., Gr.2, AJC South Pacific Classic, Gr.3, VRC Ellerston Capital S., Gr.3, MRC Anniversary Vase, L, Autumn S., L, SAJC Christmas H., L. Sire.

STRADA (c. by Danehill). Subject horse.

Fiammarosa (f. by Danehill). 3 wins at 1400m, $134,450, AJC Botany P., City Tatt's RC Emirates H., Marriott Hotels Australia P.H., 2d AJC James HB Carr S., L, Angst H., L, Winooka H., STC Evan Evans H., 3d AJC Capital Finance H., David Jones H., Emirates H. Dam of-

Parachute Man (High Chaparral). 4 wins from 1300m to 2400m to 2015-16; 2d Kenilworth Cup-L, 3d Kenilworth Ken Truter Racing H.

2nd Dam

SAVING, by Pevero. Unraced. Half-sister to (OUR) CACHE, Save. Dam of 9 foals, 8 to race, 7 winners, inc:-

SHINDIG (Straight Strike). 8 wins. See above.

COBBORA (Crested Wave). 8 wins-1 at 2-from 1400m to 1900m, $458,855, AJC Villiers S., Gr.2, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, QTC Thai Airways International H., L, STC Royal Parma S., L, Gosford Guineas, L, AJC Jack Bourke H., Markview H., STC Health Research H., 2d AJC Epsom H., Gr.1, Liverpool City Cup, Gr.3, Harry Plant H., Qld Tatt's RC Tattersalls H., STC Hurstville Welter H., 3d STC Tulloch S., Gr.2, 4th QTC Stradbroke H., Gr.1.

BUSH HONEY (Woodman). 9 wins from 1200m to 2400m, $513,750, Gosford Gold Cup, Gr.3, City Tatt's RC City Tattersalls Club Cup, L, STC Premier's Cup, L, Wyong Cup, L, AJC Mater Hospital H., MRC Marmont H., STC Merryland RSL H., 2d VRC Saab H., Gr.3, STC Katerini H., Panasonic Ideas for Life H., 3d Canberra Cup, L, STC PJ's First Floor Bars & Restaurants H., Parramatta Leagues Club H., AJC Sandringham H., MRC Dean Hogan The Good Guys H., 4th City Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, VRC Queen Elizabeth S., Gr.3. Producer.

INTEREST ONLY (Marscay). 3 wins from 1200m to 1600m, WATC Aquanita S., L, Marble Bar H., 2d VATC Western Bulldogs FC H., 3d VRC Flemington Movies H. Producer.

Mrs. Tendulkar (Luskin Star). 5 wins-1 at 2-to 1400m, $288,850, MRC Magic Ruler H., Leica Show H., Impulsive H., VATC Lady Mogambo H., 2d AJC Topaz P., STC Sothertons Series H., VATC Australia's Own P.H., AJC Marriott Hotels H., 3d VRC Empire Rose S., Gr.2, Matriarch S., Gr.3, STC Kingston Town S., Gr.3, VATC Mercedes-Benz S., L, Gosford RC Belle of the Turf S., L, STC Dooleys H., 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.3, Gosford Gold Cup, Gr.3. Producer.

Frugality. 3 wins at 1600m; 3d WATC Emu Bitter H. Grand-dam of-

Cum Dividend (Show a Heart). 9 wins to 1350m, $300,095, to 2015-16, BRC Hamilton Hotel H., Jim Barry Coverdrive H., FDC Construction & Fitout H., Glenlogan Park Stud H., MVRC Mitchelton Wines H., Qld Tatt's RC Carlton Mid H.; 3d BRC Lough Neagh S.-LR.

3rd Dam

Chubb, by Faux Tirage. 3 wins from 1m to 10½f, 3d New Zealand Oaks, Gr.2. Three-quarter-sister to Shut, half-sister to Kingston Key, Fix (dam of OUR CURE, BIG GREY ROO), Tone (dam of VICKEY AV). Dam of 11 foals, 10 to race, 6 winners, inc:-

(OUR) CACHE (In the Purple). 2 wins at 1600m, 2000m, South Australian Oaks, Gr.1, AJC Windbag H., 2d AJC Peter Lawson H., STC Ultimo S., 3d STC Berrilee H. Producer.

Save (Reindeer). 5 wins from 1400m to 2100m, Waipukurau Cup, WRC Camp H.-twice, 2d Rotorua Cup, Gr.3, Nelson JC Newmans Travel Challenge S., L, 3d CJC DB Galaxy S., L.

4th Dam

KEY, by Fair's Fair. Top filly on The 1961-62 NZ 3YO Free H. 16 wins-3 at 2-from 6f to 11f, Manawatu RC Awapuni Gold Cup, Gr.2, WRC Desert Gold S., Gr.2, AJC Villiers S., Gr.3, Wellington S., Gr.3, Manawatu Challenge S., Gr.3, CJC Churchill S.H., Gr.3, WRC North Island Challenge S., Gr.3, Te Aroha JC Thames Valley S., Gr.3, Wanganui JC Jackson S., Gr.3, Hawke's Bay Cup, L, CJC Duke of Edinburgh S.H., L, Manawatu RC Cloverlea Nursery H., Eulogy S.H., 2d Manawatu RC Awapuni Gold Cup, Gr.2, WRC Trentham S., Gr.2, HBJC Ormond Memorial Gold Cup, Gr.3-twice, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rawson S., Gr.1, New Zealand Oaks, Gr.2, CJC Stewards' S.H., Gr.3, Wanganui JC Jackson S., Gr.3, STC Frank Underwood Cup, L, Festival H., L, WRC Wainui H., L. Half-sister to (THE) TUMBLER, Shut. Dam of 8 foals, 6 to race, 5 winners, inc:-

Chubb (Faux Tirage). 3 wins. See above.

Kingston Key (Oncidium). 3 wins at 1400m, 2000m, AJC Rossmore Welter H., VRC Grey-Smith S., 3d VATC Norman Robinson S., L.



Tumbarumba Road, Wagga Wagga, NSW 2650. Phone (02) 6922 1559. Mobile 0439 925 403

© Copyright 2017